EN | CZ
ŠVÝCARSKÁ BRIGÁDA
Aktualizace ze dne 27.3.2006: S lítostí vám oznamuji, že tato akce se již nikdy konat nebude, protože člověk, který to organizoval, nedávno zemřel a nikdo jiný se k tomu nemá.
Na úvod bych shrnul pár faktů, abyste měli představu o co jde. Jedná se o rádoby brigošku ve Švýcarsku, kde člověk chodí po horách a sbírá odpadky. Na výběr jsou 2 lokality - Davos a Zermatt. Vždycky se koná několik turnusů, řek bych že dohromady je to tak pět turnusů - všechny v období červen-srpen. Každej turnus trvá asi 14 dní a pojme tak 12 lidí, takže kapacita je docela omezená, a proto se člověk musí přihlásit předem - nejlíp na konci roku. Potom člověk musí zaplatit nějakej manipulační poplatek - asi 70 CHF (švýcarských franků) - ale je to jen taková záloha, na konci pobytu vám to vrátí. Jedinej háček týhle skvělý nabídky je, že na místo se musíte dopravit sami a pokud nejedete autem, tak to většinou je trochu problém. Samozřejmě se tam dá dostat vlakem nebo busem, ale to většinou stojí ňákej větší peníz, ale dá se to pořídit s trochou autostopu docela levně. Práce spočívá v tom, že se chodí po těch jejich vymazlenejch horách a semtam člověk sebere ňákej ten papírek, flašku či kus železa. Sbírání rozhodně není moc náročný, ale chodí se horskym terénem, takže to neni pro úplný fajnovky. S prací se to nepřehání a většinou tak od dvou odpoledne už má člověk volno a může si jít kam chce. Ubytování probíhá v trošku punkovějším stylu (zvláště v Zermattu), ale jelikož je to určeno spíš pro "přírodní lidi", tak to asi nikoho zas tak moc nezaskočí. Jídlo mě zatim taky chutnalo a bylo ho hafo.
Tedy když to shrnu - člověk si musí zajistit cestu a pojištění, všechno ostatní má zdarma. Příroda je tam fakt nádherná, člověk pozná nový místa, nový lidi, práce je spíš taková procházka, takže já to hodnotim jako výbornej podnik, kterej silně doporučuju.
Mě se poštěstilo být jak v Davosu, tak v Zermattu. Obě lokality maj svý plusy ale i svý mínusy. V Davosu je lepší ubytování. Bydlí se v hotýlku, kterej leží úplně nahoře ve 2600 m.n.m (někomu teda vadí, že nemůže jít večer do města, ale to mě vůbec neláká). Pokoje obsahujou postele, skříň a umyvadlo, sprchy jsou společný. Ten hotel přes den normálně funguje - je to zároveň i konečná lanovky - přes noc tam ale nikdo nebejvá, ani servírky. Jídlo vařej v rámci toho hotelu, a mě chutnalo. Hory jsou tu trochu menší, ale mě 2500 docela stačí.
Naopak Zermatt má výhodu v tý přírodě, páč tam ty hory jdou mnohem vejš. Lanovkou se dá vyjet na Klein Matterhorn a rázem jste v 3880 m.n.m. a všude kolem vás sníh. Okolní hory jdou ještě do větších vejšek, ale dominantou, kterou máte furt před očima je stejně Matterhorn (4478 m.n.m.) - je vidět z města, je vidět z okolních hor, takže se připravte, že ho budete mít skoro na každý fotce :) Slabší stránkou Zermattu je ubytování, který je správně punkový. Místo hotelu se bydlí v bývalym vojenskym bunkru, kterej je v podzemí, takže z okna se nepodíváte. Na druhou stranu, když přijde atomová válka, tak jste v bezpečí :) Bunkr má kapacitu asi 150 lidí, ale vás tam bude tak 12, takže místa dost, ale soukromí skoro žádný, páč ty postele jsou trojpalandy jedna vedle druhý. Sprchy v bunkru nejsou, musí se chodit do baráku, kterej stojí nad tim bunkrem a to je možný jen ve stanovenou dobu před večeří. Vaří tam vždycky ňáká dobrovolnice a co jsem zažil já, tak to byl luxus - výborný pokrmy v nehoráznym množství.
Takže obě lokality jsou skvělý, a záleží jen na tom, co preferujete. Mě osobně teď láká zase spíš Davos, ale tam čtyřtisícovky neuvidíte...
Pro ty, co chtěj vědět, jak to tam vypadá, jsou tady fotky z Zermattu.
16.9.2004